27 Nov 2016

Pukekura hit the top of the Soffe cup tennis table with two weeks of the first round to play but Pukekura are yet to have the bye this round meaning the competition remains intense.

The Pukekura versus Okaiawa/Manaia clash was the most affected by the inclement weather with only the singles completed and the points shared equally for the doubles and combines matches resulting in a final score of 11-5 win to Pukekura.  Pukekura dominated the singles results with 7 out of 8 wins with the top 3 women most convincing, only dropping 1 game in each of their matches although Okaiawa/Manaia pulled one win back through Sheri Hughes over Tracey Morgan.  In the men's Caleb Fleming dominated David Baker 6-1 6-1 with the hardest fought battle again going to the Pukekura youngster Sasha Milentijevic-Vague eventually overcoming Guillermo Gomez 6-0 0-6 7-6(4) in a rain interrupted encounter.

Huatoki secured an 11-5 victory over Stratford with their women rising to the challenge this week with wins across the board.  Marcella Jones took little time in overcoming Mylie Thwaites 6-1 6-1 with Chris Wilson at No4 replicating this score versus Anna Hutterd.  Ellen O'Byrne and Tracey Old also secured wins 6-3 6-2 and 6-7 6-0 6-1 respectively over Katie Stanners and Courtney Tippett.  The men's games went two each way with Stratford's Sam Howard too strong for Murray Keast playing up in the No1 spot and a second win to Grant Kite over Kristian Revfiem.  Huatoki's wins were secured by Alistair Nairn and Luis Silva.  The doubles were shared evenly with Stratford winning the men's and Huatoki the women's then Huatoki secured three combines wins to take the victory.

The final tie was rain interrupted but eventually completed with Rotokare winning 10-6 over Pihama.  Blair and Kyle Crowley both got their first singles wins for the season over Beauden Fleming and Jacob Gopperth respectively and they also held their unbeaten record in doubles.  Pihama had one men's win from James Padilla over Shane Devlin 6-3 6-3 but Rotokare's Alex Brubner beat Matt Symons 6-2 6-3.  The women's singles were shared equally.  As expected Parris Butters on her Soffe cup debut for Pihama was too strong for Rotokare's Tania Atkinson winning 6-0 6-0.  Rotokare's Brittaney Carr and Chantelle Peters kept Rotokare in front with wins over Tara Butters and Brianna Matthews however Julie Foley lost to Peggy Lawn.  With the score at 5-3 to Rotokare after singles, they increased this lead with wins in both men's doubles with both matches going to three sets and two of the four combines games to finish the day 10-6.

With two of the top four teams yet to have a bye in the first round and only 13 points separating the top four teams, the next few weeks will be important for all teams.

Soffe Cup Points
Pukekura 54, Oakura 47, Okaiawa/Manaia 44, Rotokare 41, Huatoki 36, Pihama 27, Stratford 21.

Wilson Trophy Results
Pukekura Yellow 8 Hawera 8 (Pukekura on countback 163-146 games); Huatoki 10 Oakura 6; Matapu 9 Inglewood 7 (rain affected); Okaiawa/Manaia 8.5 Pukekura Green 7.5 (rain affected) 

Wilson Trophy Points
Hawera 56, Inglewood 50, Pukekura Yellow 46, Okaiawa/Manaia 44, Matapu 45.5, Pukekura Green 44.5, Huatoki 43, Oakura 27.

Sumpter Trophy Results
Pukekura  11 South Combined 5; Rotokare 10.5  Huatoki/Waitara 5.5 (rain affected); Waiwaka  13 Hawera 3

Sumpter Trophy Points
Rotokare 51.5, Huatoki/Waitara 43.5, Waiwaka 42, Pukekura 28, South Combined 28, Hawera 23.

Pukekura 1  Okaiawa/Manaia 5

C Fleming b David Baker 6-1 6-1

D Barnard b V Baylis 6-1 7-6

A Hood b J Murdoch 6-4 6-4

S Milentejevic-Vague b G Gomez 6-0 0-6 7-6(4)

N Barnard b C Jackson 6-1 6-0

K Adam b G Jackson 6-1 6-1

E Rogers b H Johnston 6-1 6-0

T Morgan lost to S Hughes 6-1 6-0

Huatoki 11, Stratford 5

M Keast lost to S Howard 6-1 7-5

A Nairn b B Cleland 7-6 6-2

K Revfiem lost to G Kite 6-4 4-6 6-1

L Silva b M Boland 6-3 6-3

M Jones b M Thwaites 6-1 6-1

E O'Byrne b K Boland 6-3 6-2

T Old b C Tippett 6-7 6-0 6-1

C Wilson b A Hutterd 6-1 6-1

R Lilley/A Nairn lost to S Howard/B Cleland 6-1 6-1

K Revfiem/L Silva lost to G Kite/M Boland 6-4 6-3

M Jones/E O'Byrne b M Thwaite/K Boland 6-1 7-5

T Old/C Wilson b K Lourie/C Tippett 6-4 6-3

Lilley/Jones b Howard/Thwaites 9-6

Nairn/O'Byrne b Cleland/Lourie 9-2

Revfiem/Wilson b Kite/Tippett 9-3

Silva/Old lost to Boland/Boland 9-6

 

Rotokare 10 Pihama 6

B Crowley b B Fleming 6-1 7-5

K Crowley b J Gopperth 7-6 6-7 6-3

S Devlin lost to J Padilla 6-3 6-3

A Brebner b Matt Symons 6-2 6-3

T Atkinson lost to P Butters 6-0 6-0

C Peters b T Butters 6-1 6-3

B Carr b B Matthews 6-1 6-1

J Foley lost to P Lawn 7-6 5-7 6-1

Crowley/Crowley b Fleming/Haveswood 6-1 6-7 7-6

Devlin/Brebner b Gopperth/Padilla 2-6 6-3 7-6

Atkinson/Peters lost Butters/Butters 6-2 6-0

Carr/Foley b Matthew/Lawn 6-4 6-2

Crowley/Atkinson lost to Fleming/Butters 9-6

Crowley/Peters b Haveswood/Butters 9-7

Devlin/Foley lost to Padilla/Lawn 9-8

Brebner/Carr b Symons/Matthews 9-3