20 Nov 2016

Even with Ajeet Rai at the top of the order, Soffe cup defending champions Huatoki couldn't topple Oakura from their position at the top of the table.  Pukekura remain in second place beating Rotokare 10-6 and in the battle of the south Okaiawa/Manaia were too strong for Pihama winning 11-5.

The top two men's games went to Huatoki with Rai dominating Oakura's Jaime Simpson 6-4 6-0 and Jayden Harrison had a somewhat unexpected 3 set victory over Graeme Mitchell 6-2 2-6 7-5 in soggy wet conditions.  Oakura's singles wins in the men's came at 3 and 4 with Brady Simpson and Len Adamson and 3 of their 4 women with solid wins to Bailey Bruckner, Jackie Keenan and Ana Spurdle.  Huatoki pulled one back with Marcella Jones' victorious over Sue Oldfield 6-4 6-4.  Oakura were too strong in the doubles securing 5 wins from 8 games to win overall 10-6.

Pukekura's men stepped up to be the strength of their side this week with the introduction of Caleb Fleming in the number one spot enabling all four men to win their games.  The closest game was at No4 where Sasha Milentijevic-Vague was taken to 7-6 7-5 by Rotokare's Alex Brebner. The women's games went two a piece with the Pukekura youngsters of Nikayla Barnard and Ella Rogers winning 6-0 3-6 6-3 and 6-1 7-6 respectively over Tania Atkinson and Brittaney Carr.  The men's dominance resulted in a 10-6 score line after doubles and combines were shared equally.

In the battle of the South Okaiawa/Manaia's women were in commanding form with all four women winning their singles and doubles convincingly without dropping a set.  In the men's, the top two games didn't disappoint with Pihama's Jordan Fleming eventually overcoming Cameron Koch 6-3 6-3 and Beauden Fleming taking 3 sets to secure victory over David Baker 6-3 5-7 6-2.  Okaiawa/Manaia's Mark Laurence and Vince Baylis were too strong for Jacob Gopperth and Patrick Stevenson despite close games; Laurence winning 5-7 6-0 6-1 and Baylis 7-6(3) 6-3.  The women's dominance continued into the mixed doubles with 3 victories to the combined side that now remain in third place on the table.

There are 3 weeks left to play in round one of the Soffe cup competition at which time points will be halved and a second round played to determine the top four teams to contest semi's and finals.

Soffe Cup Points - Oakura 47, Pukekura 42, Okaiawa/Manaia 38, Rotokare 29, Huatoki 24, Pihama 21, Stratford 15

Results

Oakura v Huatoki

J Simpson lost to A Rai 6-4 6-0

G Mitchell lost to J Harrison 6-2 2-6 7-5

B Simpson beat A Nairn 6-3 7-5

L Adamson beat K Revfiem 6-3 6-2

S Oldfield lost to M Jones 6-4 6-4

B Bruckner beat E O'Byrne 6-4 6-1

J Keenan beat T Old 6-4 6-2

A Spurdle beat C Wilson 6-4 6-2

 Simpson/Mitchell lost to Rai/Nairn 6-3 7-6

 B Simpson/Adamson lost  to Harrison/Revfiem 3-6 6-4 7-6

Oldfield/Becky Bruckner beat Jones/Old 6-3 6-3

Keenan/Spurdle beat Wilson/G O'Brien 6-0 6-2

Simpson/Oldfield lost to Rai/Old 9-4

Mitchell/Bruckner beat Harrison/Jones 9-3

Simpson/Keenan beat Nairn/O'Brien 9-6

Adamson/Spurdle beat Revfiem/Wilson 9-3

Pukekura v Rotokare

C Fleming beat B Crowley 6-3 6-3

D Barnard beat K Crowley 6-4 6-3

A Hood beat B Husband 6-4 6-1

S Milentijevic-Vague beat A Brubner 7-6 7-5

N Barnard beat T Atkinson 6-0 3-6 6-3

L Reid lost to C Peters 6-1 6-4

E Rogers beat Brittaney Carr 6-1 7-6

J Harding lost to J Foley 2-6 7-5 7-5

Fleming/Barnard lost to Crowley/Crowley 6-4 6-3

Teunissen/Vague beat Husband/Brubner 6-3 7-6

Barnard/Reid beat Atkinson/Peters 6-1 6-1

Rogers/Harding lost to Carr/Foley 2-6 7-6 7-6

Fleming/Reid beat Crowley/Atkinson 9-3

Barnard/Barnard lost to Crowley/Peters 9-3

Teunissen/Rogers lost to Husband/Foley 9-5

Vague/Harding beat Brubner/Carr 9-1

 

Okaiawa/Manaia v Pihama

C Koch lost to J Fleming 6-3 6-3

D Baker lost to B Fleming 6-3 5-7 6-2

M Laurence beat J Gopperth 5-7 6-0 6-1

V Baylis beat P Stevenson 7-6(3) 6-3

N Bailey beat M Gopperth 6-1 6-1

C Jackson beat I Taunt 6-3 7-5

L Mekalick beat B Matthews 6-1 6-2

H Johnston beat A Padilla 6-0 6-1

Koch/Baker lost to Fleming/Fleming 6-1 6-4

Laurence/Baylis lost to Gopperth/Padilla 6-4 6-2

Bailey/Jackson beat Gopperth/Taunt 6-2 6-3

Mekalick/Johnston beat Matthews/Padilla 6-0 6-0

Koch/Bailey beat Fleming/Gopperth 9-2

Baker/Jackson lost to Fleming/Taunt 9-6

Laurence/Johnston beat Padilla/Matthews 9-5

Baylis/Mekalick beat Stevenson/Padilla 9-4

 

Wilson Trophy Results and Points

Inglewood v Pukekura Green rained off

Matapu 8  Hawera 8, Hawera on countback

Okaiawa/Manaia 13 Oakura 3

Pukekura Yellow 8 Huatoki 8, Huatoki on countback 

Hawera 49, Inglewood 42, Pukekura Yellow 38, Okaiawa/Manaia 36.5, Pukekura Green 36, Matapu 34.5, Huatoki 31, Oakura 21

Sumpter Trophy Results and Points

Waiwaka 13 Pukekura 3

Rotokare 13 Hawera 3

Huatoki/Waitara 10 South Combined 6 

Rotokare 40, Huatoki/Waitara 37, Waiwaka 27, South Combined 23, Hawera 20, Pukekura 15